کوهنورد

وبلاگ پیشوا رشیدپوری


اورست

 

 

 
اشاره :
پیدایش قله‌ی اورست به 60 میلیون سال قبل برمی‌گردد. این قله در نپال واقع است. در این کشور اورست را به نام ساگارماتا (رب‌النوع آسمان) می‌شناسند. نام اورست از نام نقشه‌بردار انگلیسی سر جورج اورست گرفته شده که در سال 1865 به نقشه‌برداری این کوه پرداخت. اولین صعودکننده‌ی این قله سر ادموند هیلاری بود که در 1953 به این افتخار رسید. بزرگ‌ترین تیمی که توانسته به این قله صعود کند یک تیم چینی است که در سال 1975 با 410 نفر عضو پای بر بام جهان گذاشت. اولین صعودکنندگان این قله بدون استفاده از اکسیژن راین هولد مسنر و پیتر هابلر هستند که در 1978 این کار را کردند. سریع‌ترین صعود از جبهه‌ی جنوب آن را باپو چیری شرپا، کوهنورد معروف در مدت 16 ساعت و 56 دقیقه در سال 2000 انجام داد. هانس کامرلندر در 1996 در 16 ساعت و 45 دقیقه در سریع‌ترین زمان از جبهه‌ی شمال به این کوه صعود کرده بود. پیرترین صعودکننده شرمن بول 64 ساله است که در سال 2001 قله را فتح کرد و جوان‌ترین صعودکننده تمبا تیشری 15 ساله در سال 2001. اریک وایهنمایر اولین نابینایی بود که در سال 2001 قله‌ی اورست را درنوردید. بیش‌ترین صعود را آپا شرپا در یازده مرتبه داشته و تنها سال بدون صعود 1974 بوده است. بیش‌ترین مدت اقامت روی قله‌ی اورست را هم بابو شرپا به ثبت رسانده. او 21 ساعت روی قله می‌ماند. در سال 1998 سعید طوسی برای اولین بار عنوان فاتح ایرانی اورست را از آن خود کرد. اولین زن صعودکننده به اورست هم «جونکو تابائی» از کشور ژاپن است که در سال 1975 این افتخار را به دست آورد.

پنجاهمین سالگرد صعود به اورست

به مناسبت پنجاهمین سالگرد صعود به قله اورست جشن‌های در نپال برگزار شده است. در سال 1953 "سر ادموند هیلر" و "تنزینگ نورگ"، کوهنورد اهل دامنه هیمالیا، برا نخستین بار از قله اورست بالا رفتند.
در نپال، شاه گیانندرا ضیافت شام به همین مناسبت برگزار کرده و همه 1300 کوهنورد را که از آن زمان تاکنون از اورست بالا رفته اند، دعوت کرده است.
در جشن ها نپال همچنین از بیش از 170 کوهنورد که جان خود را در راه صعود به اورست از دست داده اند، تجلیل شده است. در همین حال دو گروه از کوهنوردان که هم اکنون در راه اورست هستند به دلیل وزش باد شدید از صعود به این قله صرف نظر کرده اند.
ادموند هیلر، که اهل زلاند نوست و 83 سال دارد، از مقامات نپال خواسته است تا برا چند سال مجوز صعود به اورست صادر نکنند تا تردد در این کوه کمتر شود و زباله ها به جا مانده از گروه ها قبل پاکساز شود.
او از هنگام صعود به اورست تاکنون، با اقدامات خیرخواهانه خود مانند ساخت مدرسه، بیمارستان و کلینیک برا مردم دامنه هیمالیا، شناخته شده است.
خبر صعود این گروه به اورست روز دوم ژوئن 1953 به لندن رسید و در صفحات اول روزنامه ها آن زمان منعکس شد. این روز مصادف با سالگرد تاجگذار ملکه بریتانیا بود.

کوهنوردان در صف اورست 

تعداد کسان که قصد صعود به اورست دارند بیش از حد زیاد شده است
در پنجاهمین سالگرد فتح قله اورست، شمار ب سابقه ا از کوهنوردان برا رسیدن به این قله رام نشدن صف کشیده اند.
در همین حال مرد ژاپن هفتاد ساله ا به نام یوئیشیرو میورا که به همراه پسرش و هفت نفر دیگر اوایل روز پنجشنبه به قله رسیدند، نام خود را به عنوان سالخورده ترین کوهنورد ثبت کرده که تاکنون قله اورست را فتح کرده است.
و که رکورد قبل را که به مرد 65 ساله ا تعلق داشت شکسته است، این حادثه را تعبیر رؤیا همیشگ خود م خواند.
طی چند روز گذشته حدود 150 کوهنورد و راهنماها همراه آنها در دامنه جنوب بلندترین کوه جهان در انتظار صعود به قله بودند و برخ هنوز در راهند.
روز چهارشنبه گروه از کوهنوردان چین از ضلع شمال به قله رسید و نخستین فیلم زنده از قله را برا مردم چین پخش کرد

اورست

اورست

 

موفق باشید دوستاننویسنده : پیشوا رشیدپوری ; ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٢٤